Harmonizující strava plná energie a síly

Při mém pobytu v Chrudimi na podzim 2015 jsem se potřebovala někde stravovat, a tak jsem vyhledala jídelnu Zdravíčko. Byla jsem velmi mile překvapená nejen chutnou stravou, ale i příjemným prostředím jídelny, která je spojena navíc ještě s prodejnou zdravé výživy. Seznámila jsem se i s majitelkou, paní Marií Hubenou – zkušenou, srdečnou znalkyni vyvážené rostlinné stravy. Abych ji trochu přiblížila, povídaly jsme si spolu:

Paní Marie, co Vás přivedlo k vyvážené stravě? 

Před 16 lety jsem nevěděla, jak moc nás strava ovlivňuje. Ani mi to nikdo neřekl a to je smutné, protože už Hippokrates řekl: „ Nechť je Vaše strava Vaším lékem“. Ke zdraví prospěšné stravě mě, jako 90 % všech lidí, kteří se stravují zdravě, přivedla nemoc.

Co je na tomto systému harmonizující rostlinné stravy pro Vás přitažlivé?

Je to pestrost a barevnost. Příroda je krásná a obdivuhodná. My lidé jsme také součástí přírody. Přírodní zákony platí i pro nás. Vše, co nám příroda nabízí, je plné chutí a pestrosti, a taková může být i Vaše strava: chutná, plná energie, síly a krásně barevná. Miluji pestrost, kterou nám příroda nabízí, protože jsem hodně a hodně mlsná.

Čím může být tento stravovací systém nápomocný člověku v dnešní uspěchané době?

Čím více je náš život náročnější, chaotičtější, tím by měla být naše strava přirozenější a vyváženější. Pokud chceme tuto divokou a uspěchanou dobu přežít, podávat vysoké výkony, a přitom žít šťastný život, musíme dát svému tělu kvalitní stravu.

Jak začít, když chce někdo tuto stravu vyzkoušet?

Jak se prokousat množstvím informací, které nám jsou v dnešní informační době nabízeny? Je dobré si najít kvalitní kurzy. Vycházet z přírodních zákonů a používat zdravý selský rozum. Je to hodně a hodně informací, proto i u nás ve Zdravíčku v Chrudimi se snažíme tyto složité informace vysvětlovat. Nebojte se změn, začněte jednoduše, s láskou a nadšením.

Jak bychom měli nyní v předjarní době o sebe nejlépe pečovat?

Správná otázka. Očista nezačíná na jaře, ale už nyní. Nejdříve je třeba začít čistit střeva a dutiny, aby vše bylo připraveno pro jarní jaterní očistu. Nejjednodušší způsob očisty je vynechání mléčných výrobků a mléka a vyřazení mouky ze stravy. Pro očistu dutin vaříme čaj nebo polévku z lotosového kořene. Je také dobré vynechat cukry a nahradit je dostatkem zeleniny vařené v páře nebo restované na malém množství ghí nebo sezamového oleje.  A protože sladké chuti potřebujeme opravdu hodně (80 %), jíme hodně zeleninových vývarů a zeleninových salátů připravených v páře. Zeleninu jíme 4x denně a ovoce 1x denně (přemíra ovoce zatěžuje játra). Vynecháme uzeniny a polotovary. A až příroda začne pučet, vynecháme ze stravy tuky a maso. Budeme připravovat stravu bez tuku a tuky doplníme až do hotového jídla v podobě semínek a za studena lisovaných olejů – nejlépe s Omegou 3 (lněný olej – neměl by se tepelně upravovat).

Chystáme se pořádat víkendové Kurzy harmonického vaření pro zdraví pod vaším vedením. Co se účastníci dozvědí a naučí?

Každý, kdo se kurzu u nás ve Zdravíčku zúčastní, se naučí vařit a stravovat tak, aby ho vaření bavilo. Naučíte se vařit jednoduše, rychle, a přitom zdravě, chutně a levně. Budeme připravovat zeleninu tak, aby našemu tělu přinesla co nejvíce vitamínů a minerálů a aby nám chutnala. Naučíme se používat jiné potraviny, které nám nahradí mouku a cukr. Vysvětlíme si vztah a působení soli a cukru. Naučíme se používat tzv. složité cukry. Naučíme se vařit bez tuků, budeme používat pro tělo prospěšné bílkoviny a pronikneme do tajů šťastného života.

Děkuji Vám, paní Marie, za rozhovor a těšíme se s Vámi v Chrudimi v roce 2016 na viděnou.

Irena Dutková
Irena Dutková, zakladatelka a majitelka společnosti Duhový koník. Nadšená propagátorka zdravého životního stylu v širokém pojetí. Klade důraz na to, aby věci a činnosti v životě byly jednoduché, přírodní, logické i intuitivní. Ráda propojuje a inspiruje lidi. Organizuje různé pobytové a vzdělávací akce, na kterých se podává zdraví prospěšná přírodní strava, kde probíhá kvalitní program pro děti, i dospělé.
Komentáře