Můj naplánovaný advent

Vytvořili jste si adventní plán? Že ne? Co že je to za divný nápad!? Možná ano, možná ne. Období adventu je opravdu magická část roku, mnohovrstevná. Právě proto, že můžeme mít (obzvláště my ženy) mnoho nápadů na jeho prožití, mnoho nápadů na různé aktivity – co vše bychom chtěly (chtěli) zažít, setkat se, udělat, vyrobit, připravit, zakončit, dodělat, je toto období vlastně tak trochu náročné.  „Paradoxně“ bychom měli právě s přicházející zimou více odpočívat! To jsou tedy protichůdné zájmy, že!?

Ono se to ale vše může hezky spojit, ucelit a zklidnit. Jak? Mě osobně hodně pomáhá plánování. Pomáhá mi zklidnit se a s důvěrou a pocitem naplnění si užít celý adventní čas podle mých představ. To „podle mých představ“ podtrhuji. Neboť ať na nás tlačí zvenčí cokoliv (co bychom měli udělat, zažít), můžeme zůstat v pohodě, že si svůj adventní čas rozplánujeme podle sebe.

Na začátku adventu jsem si v klidu a bez rušení okolí promyslela, jak celkově bych ráda strávila tento kouzelný čas, co je pro mě opravdu důležité. Pak jsem sepsala vše, co bych chtěla udělat, s kým se setkat, co nakoupit, co uklidit…, prostě vše, co mě napadlo. Rozdělila jsem tyto činnosti do několika skupin (já sama pro sebe, moje rodina a přátelé, práce, domácnost, aktivity kulturní a společenské, pomoc potřebným aj. – samy vám vyplynou) a rozepsala jsem si v jednotlivých skupinách, co opravdu je nutné a co bude fajn udělat, ale není už tak podstatné. Něco jsem si i napsala do konkrétních týdnů, nebo dnů. Plán jsem si udělala dost na volno, abych mohla spontánně zareagovat na podněty, které přijdou a budou se mi líbit a zapadat do mého celkového záměru. A také proto, že některé aktivity mohou prostě zabrat více času, nebo se budu potřebovat věnovat hlavně běžným denním povinnostem. Tenhle plán si můžete udělat i spolu s partnerem.

Cílem plánování a rozmýšlení je zůstat v klidu a v pocitu, že jsem na nic podstatného nezapomněla, nebo si na to neudělala čas.

Pár tipů, co považuji za opravdu důležité:

  • Nakupujme jen pár dárků, praktické, hodnotné, pokud možno s minimem obalů. Věcí okolo sebe máme každý dost a dost (asi).
  • Vytvořme si chvilky, kdy budeme společně s dětmi, rodinou, přáteli tvořit, povídat – vánoční dekorace, pečivo, i třeba dárky.
  • Zkusme se denně chvilku ztišit, meditovat, zaposlouchat se do ticha.
  • Uberme si něco v jídle. Advent je přeci jen i postní období. A není to samo sebou.
  • Mějme oči a srdce otevřené pro skutečně potřebné kolem sebe. Darujme však (čas, či prostředky) s rozmyslem, aby opravdu pomohl těm, kteří to potřebují.
  • Všímejme si dění a symboliky, signálů kolem sebe více než kdy jindy – přinášejí nám poselství.
  • Ukliďme alespoň kousek ve svém bytě/ domě – nádherně to pročistí vně i uvnitř.
  • Dostatečně spěme, alespoň 7, lépe 8 hodin. Naše tělo to pro dobrou regeneraci potřebuje.
  • Dívejme se na svět, pokud možno, s humorem, s nadhledem, i s nadějí a radostným očekáváním toho lepšího, co přichází.

Moc nám to všem přeji. Krásné adventní dny.

A pokud v závěru roku plánujete, kam s dětmi na hory, kde se i dobře a zdravě najíte, podívejte se na přehled našich zimních pobytů se zdravou stravou a dětským programem.

Irena Dutková
Irena Dutková, zakladatelka a majitelka společnosti Duhový koník. Nadšená propagátorka zdravého životního stylu v širokém pojetí. Klade důraz na to, aby věci a činnosti v životě byly jednoduché, přírodní, logické i intuitivní. Ráda propojuje a inspiruje lidi. Organizuje různé pobytové a vzdělávací akce, na kterých se podává zdraví prospěšná přírodní strava, kde probíhá kvalitní program pro děti, i dospělé.
Komentáře