Když se mi narodilo první dítě, byla jsem ohledně opalovacích přípravků až hysterická, mazala jsem krémem s faktorem 50 i při pětiminutovém pobytu na sluníčku. Jenže pak jsem se začala zajímat více do hloubky o zdravou výživu, přečetla jsem si také knihu Doba jedová a jedno šlo za druhým. Na opalování a opalovací mléka a krémy jsem se začala dívat úplně jinýma očima.
Dneska k opalování přistupuji odlišně. Pokud se člověk opaluje přiměřeně, je to zdravé. Tělo potřebuje vitamin D. Jestliže budu používat krémy s vysokým faktorem (ať už chemickým, nebo fyzikálním), k syntéze vitaminu D nebude moci dojít. Nicméně nechci hazardovat s kůží svojí, natož s kůží svých dětí a řešit případné spáleniny a puchýře. A tak hledám nějaký kompromis.
Snažím se o postupné zvykání kůže na sluníčko. Ideální je, když můžeme být na jaře každý den po 15 hodině nějakou dobu na sluníčku bez namazání. Pak máme kůži na léto připravenou. Jako úplný základ tedy beru, že se snažíme nepobývat v létě na přímém slunci bez ochrany oblečením mezi 11 a 15 hodinou. Děti po vykoupání a oschnutí na sluníčku dostanou klobouček a triko nebo košili.
Významnou roli také hraje strava. Pokožce prospívá dostatek beta karotenu. Z mého pohledu je lepší ho přijímat z červené (oranžové) zeleniny, než jako doplněk stravy. Přínosná je také listová zelenina, případně zelený ječmen, chlorela atd.
Každý rok mám vybrané rostlinné oleje, které by měly obsahovat přirozený ochranný faktor (olej z pšeničných klíčků, kokosový, mandlový, malinový apod.) a střídavě je používám. Nicméně si každý rok zároveň koupím jeden krém, kde mám ochranný faktor garantovaný. Hledám takový, který by mi vyhovoval alespoň ve složení ostatních látek, nejčastěji to bývá opalovací olej od Hadka SPF 15, ale měla jsem i krém od Lavery a ECO. Tento opalovací prostředek pak používám v prvních dnech u moře, a nebo pokud jdeme na delší dobu na koupaliště v Čechách. Obvykle sebou mám vícero „mazadel“ a mažu různé části těla různými přípravky. Např. již opálené nohy a ruce jen rostlinným olejem a ještě neopálené břicho, záda a exponovaná ramena krémem (olejem) s vyšším faktorem. Postupně přibývá částí těla mazaných jen rostlinným olejem. Důležité je i následné ošetřování pokožky po slunění. Nepoužívám klasickou kosmetiku. Po vykoupání v moři sebe ani děti do sprchy neženu. Večer se osprchujeme se sprchovým olejem a pak promažeme opět nějakým rostlinným olejem nebo Lecisonem od Hadka, nebo vlastnoručně vyrobeným gelem po opalování s aloe vera.
Mám zkušenost i s domácí výrobou krému na opalování (z malinového, mrkvového oleje, oxidu zinečnatého a kaolinu). Recept je na stránkách www.kosmetikahrou.cz. Vůbec nebyl špatný, ale ochranou mi připadal na stejné úrovni jako např. olej z pšeničných klíčků. Našla jsem na internetu také informaci, že vysoké SPF udávané u malinového oleje je jen fáma. Těžko říct, nejlépe si to vyzkoušejte sami.
Letos mám na dovolenou u moře připravený Hadkův opalovací olej SPF 15 (ano, tento faktor nám stačí i u moře – vyzkoušeno v Bulharsku, v Itálii, na Krétě, ale i v horách v Rakousku), a pak sebou beru třezalkový olej (třezalka macerovaná v oleji z pšeničných klíčků). Pokud by někomu připadalo divné, proč třezalkový, tak doporučuji článek pana Hadka na téma slunění.
A co vy? Už máte vybranou vaši zdravou dovolenou u moře? Pokud ještě ne, přidejte se k nám! Podrobné informace se dozvíte zde.
Autor: Jana Paříková, Datum: 20. 5. 2017