Jedna z našich celotáborových her na Táboře pro Rodiny s dětmi byla inspirována knížkou Ronja – dcera loupežníka od švédské autorky Astrid Lindgrenové.
Knížku mnozí z Vás jistě dobře znají, proto k jejímu obsahu jen stručně pro toho, kdo ji ještě nečetl a nebo pro toho, kdo už zapomněl. Kniha vypráví o dvou znepřátelených loupežnických rodech a o velmi silném přátelství, které postupně vznikne mezi dcerou loupežníka Mattise Ronjou z jednoho rodu a synem Birkem loupežníka Borka z druhého rodu. Vypráví o přátelství, které nenávist otců nejen že nezastaví, ale dokonce i posílí. Příběh vyvrcholí útěkem dětí z hradu do jeskyně, kde spolu prožijí celé léto. Jejich útěk je odpovědí na vzájemné chování tatínků, se kterým ani jedno z dětí nesouhlasí.
Jedná se sice o knížku dětskou, ale i dospělým má hodně co říci a mnoho z nich ji svým dětem opravdu rádo čte. Nejde totiž o pouhý dobrodružný pohádkový děj, ale o velmi dobře promyšlený příběh, který zobrazuje přesah do mnoha oblastí lidského života. Spolu s hrdiny knížky mohou děti pozorovat proměny a krásy přírody v jednotlivých ročních obdobích. Také si lépe představí, jaké by to bylo, kdyby žili podobně jako naši předkové – v jeskyni, bez spousty technických vynálezů, v souladu s přírodou, na přírodě a jejích darech závislí.
Děti si mohou uvědomit i koloběh života od zrození, dětství, dospělost až po umírání. Knížka začíná narozením samotné hlavní hrdinky Ronji za veliké bouřky. Dále popisuje její dětství včetně úžasného pouta, které vzniká mezi dospělými „drsnými“ loupežníky k maličké holčičce. Není zapomenut ani vztah mezi muži a ženami, kdy zástupkyní ženského rodu je zejména maminka Ronji Lovisa. A velmi jemně je zde popsané i loučení se životem nejstaršího Mattisova loupežníka Pleška, který ještě v poslední minutě svého života zavtipkuje a odchází spokojený.
Komplikované mezilidské vztahy jsou vyjádřeny na mnoha úrovních a nejsilněji vyznívají jako pevné přátelství mezi Ronjou a Birkem. Přátelství, které neohrozí ani velká nenávist, a na kterém je dobře vidět, jak moc mohou dokázat i malé děti, které jdou za dobrou věcí, za hlasem svého srdce, za svobodou… Mohou donutit dospělé k zamyšlení a třeba i přehodnocení svých životních postojů. Jako tomu bylo v případě Mattise, který díky velké touze, aby se jeho dcera Ronja vrátila domů, dokázal lety živenou nenávist mezi sebou a Borkem přeměnit na „bratrství“.
Nechybí ani nadpřirozené bytosti v podobě šedivíků, čumbrků, větrnic, bludiček a jezinek, které dětem také rozvíjí fantazii a dodávají příběhu tu správnou pohádkovost.
Rodiny a jejich školní děti mohli během táborových dnů prožívat nejedno poutavé a poučné dobrodružství z příběhu Ronja – dcera loupežníka. Tábor pro rodiny s dětmi se konal od 25. 8. do 1. 9. 2017 na tábořišti ve Zlámaninách u Nové Paky.