Chtěli byste letos na dovolenou k moři, do Chorvatska? Nemáte ještě vybráno, kam pojedete? Vyzkoušejte jednu z nejkrásnějších a nejpraktičtějších destinací – historické město Trogir a ostrov Čiovo. Tato oblast je dobře dostupná autem, (linkovým) autobusem i letadlem (letiště Split se nachází jen pár kilometrů od Trogiru). Na ostrově Čiovo, v jeho klidné jihovýchodní části organizujeme již několik let pobytové zájezdy se zdravou stravou a programem pro děti. Přečtěte si, co všechno můžete v okolí navštívit.
Ostrov Čiovo
Ostrov Čiovo, jeden ze středodalmatských ostrovů s rozlohou necelých 30 km2, je spojen s pevninou zvedacím mostem přes Trogirski kanál a dalším novým silničním mostem. Ostrov je administrativní součástí historického města Trogir, žije zde přes 6 tisíc obyvatel. Nejvyšší vrch Rudine je ve výšce 218 m n.m. Na ostrově nejsou žádné vodní toky, zajímavostí je místy se vyskytující brakická voda (sladší než mořská, ale slanější než sladká). Středomořské klima je příznivé pro pěstování mandloní, fíkovníků, olivovníků, vinné révy aj. Na severu ostrova se můžete procházet borovými lesy a cypřišovými háji. Z doby středověku se zachovaly četné staré stavby – středověké kostelíky, kláštery (Sveti Mavro, Sveti Križ, Sveti Ante na Dridu, Gospa od Prizidnice).
Přestože ostrov Čiovo se během posledních let stal místem výstavby víkendových domků obyvatel nedalekého Splitu, zachovává si stále ještě klidná místa s překrásnou přírodou.
Výhodou ubytovacích domů našich zájezdů je právě umístění v klidné části ostrova – v Bušinci, v bezprostřední blízkosti pláže, ale zároveň v dochozí vzdálenosti od rušných městských pláží s kavárnami, atrakcemi pro děti, přístavem výletních lodí apod. Za návštěvu stojí i pěkné pláže u městečka Slatine či u kempu Labadusa. Čiovo, stejně tak jako okolní ostrovy (Hvar, Brač, Šolta), si můžete prohlédnout i ze sedla kola. Na většině ostrovů jsou cyklistické trasy různých délek a obtížností.
Ostrov Čiovo je vyhledávaný jako turistická destinace nejen díky příjemným plážím a krásné přírodě, ale i pro své výborné umístění mezi třemi místy zapsanými do seznamu UNESCO. Jedná se o historické jádro města Trogir, Diokleciánův palác ve Splitu a katedrálu sv. Jakuba v Šibeniku.
Typy na výlety v okolí Čiova
Trogir
Přes zvedací most se z Čiova dostaneme do Trogiru, města, jehož historické jádro, které se rozkládá na malém ostrůvku, je zapsáno na seznam UNESCO. Trogir patří k nejcennějším městským architektonickým celkům v Dalmácii. Při jeho návštěvě bychom neměli vynechat románskou katedrálu Sveti Ivan Trogirski nebo též Sveti Ivan Ursini na Národním náměstí. Stavěla se od 13. do 15. století. Pýchou katedrály je románský západní portál mistra Radovana. V katedrále je kaple sv. Jana Trogirského, ve které je dvanáct soch světců a desítky soch andělů. Vyplatí se vystoupat na třípatrovou 47 m vysokou zvonici, z níž je krásný výhled na historické jádro Trogiru, Kaštelský záliv i pohoří Kozjak. Na jižní straně náměstí se nachází Gradska loža – Městská lodžie – soudní budova z 15. století, vedle je hodinová věž Gradski toranj, která byla kdysi součástí kostela. Za soudní budovou si můžeme prohlédnout románský kostel sv. Barbory (Sveta Barbara), nejstarší v Trogiru. Na Národním náměstí najdeme i palác šlechtického rodu Čipiků v gotickém slohu. Pokud se vám nebude chtít na prohlídky interiérů, jistě si město Trogir užijete i při toulkách křivolakými uličkami v benátském stylu. Nezapomeňte se podívat na veliké tržiště, které najdete, když půjdete z ostrova po mostě na pevninu, na levé straně od mostu.
Ostrovy Brač, Hvar, Šolta
Na okolní ostrovy Hvar, Brač, Šolta je možné si udělat výlet trajektem ze Splitu. Všechny ostrovy se pyšní zachovanou přírodou, pěknými plážemi a středověkými památkami. Největším ostrovem ve střední Dalmácii je ostrov Brač, jedná se o typický vápencový ostrov s krasovými jevy (škrapy, doliny, polje, závrty). Na Brači se v blízkosti městečka Bol nachází pláž Zlatni rat, která je považována za nejkrásnější chorvatskou pláž. K nejpřitažlivějším památkám Brače pak patří skalní klášter Blaca na jihozápadě ostrova a Dračí jeskyně na jižním pobřeží.
Split
Největším městem na pobřeží Chorvatska je Split (220 tis. obyvatel), představuje hlavní hospodářské, kulturní i dopravní centrum střední Dalmácie. Split leží na poloostrově mezi Kaštelským záliven a Splitským průlivem, na západě ho ohraničuje zalesněný vrch Marjan. Je chráněn masivy Kozjak a Mosor před podnebnými vlivy z vnitrozemí. Patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Nejvýznamnější památkou je antický Diokleciánův palác, od roku 1979 zařazený na seznam UNESCO. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších římských architektonických památek, která se rozkládá na ploše necelých 30 000 m2. Byl vybudován římským císařem Diokleciánem jako sídlo po abdikaci (odchodu do „důchodu“), zároveň jako palác a současně i mohutná pevnost obehnaná ze všech stran hradbami. V paláci najdeme množství orientálních prvků. Pětipatrová 57 m vysoká zvonice umožňuje široký rozhled na město a okolí.
Kromě Diokleciánova paláce stojí za zmínku radnice na Národním náměstí, gotický palác rodiny Cambijů, náměstí Bratří Radiců. K návštěvě Splitu patří i procházka borovým lesem na vyhlídkový vrch Marjan s výhledy na moře a Split.
Na cestě ze Splitu do Solinu je akvadukt, vodovod vybudovaný za císaře Diokleciána.
Solin
Solin – významné průmyslové město na severozápadě od Splitu, ale zejména největší a nejvýznamnější archeologická lokalita v Chorvatsku. Odkrývá pozůstatky Salon (hlavní město římské Dalmácie).
Jedná se o tranzitní místo při výletu k pevnosti Klis, do krápníkové jeskyně Vranjača, do městečka Sinje. Je také jedním z výchozích míst pro výlety do pohoří Kozjak.
Kaštela
Skupina sídel a letovisek mezi Splitem a Trogirem na úpatí Kozjaku. Sedm starých původně samostatných obcí je nyní administrativně spojeno v jednu obec. Obce vznikaly jako střediska obrany proti Turkům a v některých se dochovala někdejší opevnění (opevněné zámky – kaštely a hradební věže, dále kostely a jiné stavby).
Pantan
Pantan je rezervace 2 km východně od Trogiru, mokřad vyhlášený jako zvláštní ornitologicko-ichtyologická rezervace. Hnízdní tu osm druhů ptáků, 13 druhů tu přezimuje a 41 se zde zastavuje při stěhování. Dochází zde ke smíchání slané a sladké vody, což je velmi příznivé pro bohatství vodního světa, žije tu 60 druhů ryb a 12 druhů raků. Původně bylo jezero mnohem větší, ale zemětřesení v 15. století způsobilo jeho zmenšení. Zájemci si mohou vypůjčit kajak nebo se zúčastnit vyjížďky po řece na tradiční dřevěné lodi. V areálu je nově zrekonstruovaný historický mlýn.
Krka
Jednu hodinu jízdy autem z Trogiru do Lozovacu stojí za to absolvovat, pokud se chcete podívat na „vodopády řeky Krky“- Skradinské vodopády. Jedná se o nejkrásnější krasovou řeku na Jadranu. Velmi oblíbené místo pro turisty z dalmatského pobřeží. Vodopády, slapy, peřeje a jezera. Převážná část povodí Krky je národním parkem. Vodopády je možné navštívit lodí nebo po místních silnicích a cestách. V některých místech je možné se vykoupat v tyrkysové vodě. V sezoně jsou nabízeny výlety lodí na ostrov Visovac, kde se nachází františkánský klášter. Bezprostřední okolí je zajímavé původní vesnickou architekturou.
Šibenik
Při ústí řeky Krky do moře leží v chráněné zátoce historické město Šibenik (50 min autem z Trogiru). Patří k vyhledávaným turistickým letoviskům. Pohádkovou přírodou tu vede cyklistická stezka. Hlavním cílem návštěvníků je katedrála sv. Jakuba, od roku 2001 zapsaná na seznam UNESCO. Na katedrálu navazuje Biskupský palác, sousedí Knížecí palác. Nad starou částí se vypíná pevnost sv. Anny. Jedná se město plné kostelů a pevností.
Vydejte se s námi za letními, mořskými zážitky na ostrov Čiovo. Podrobnosti najdete zde. Těšíme se na vás!
Zdroje:
http://chorvatsko.poznejte.cz/pamatky-unesco/
Dalmácie, průvodce Merian, Vašut, 2001
Chorvatsko, průvodce do zahraničí, Olympia, 2003
Pantan.net