Hledáte uvolnění, povzbuzení, nový příliv životní energie? Máte svůj život naplněný různými aktivitami, povinnostmi, ale něco tomu chybí? Ukotvení, hloubka, zaměření, radost, uvolnění!? I toto vše vám může přinést donedávna ještě tajné cvičení či-kung! Přečtěte si inspirativní příběh naší lektorky Adély Hrubé. Možná vás v lecčems osloví…
Proč jste začala cvičit?
Tai-či mě odjakživa přitahovalo a lákalo. Měla jsem celou řadu zdravotních potíží, na které nezabíraly žádné tradiční ani alternativní metody. Kromě fyzického pohybu, který má velký léčebný potenciál, jsem podvědomě cítila, že je tam i něco hlubšího, do čeho bych se ráda ponořila.
Jakou vidíte důležitost cvičení ve svém životě?
Naprosto zásadní. Pro mě to není jen cvičení, je to i má životní cesta a způsob, jak můžu poznávat a rozvíjet sama sebe. Jak můžu vést svůj život a své prožívání k plnosti, pravdivosti a radosti, kterou sdílím i s ostatními kolem.
Proč provozujete právě či-kung, a ne jiné cvičení?
Vyhovuje mi, že či-kung nepracuje jen s tělem, ale i s myslí, s vědomím jako takovým. Také, že si mohu vybrat, jestli mi v tuto chvíli víc vyhovuje něco dynamického, nebo se naopak potřebuji zklidnit. Tai-či a či-kung pracují s oběma póly a mají mnoho různých tváří. Ta různorodost a pestrost je přesně to, co mi vyhovuje. Pořád je co objevovat, pořád můžete jít dál a hloub, jinak by mě to přestalo bavit.
Jak jste se dostala k lektorování?
Sledem těžko uvěřitelných „náhod“, který vás dovede přesně tam, kde máte být, bez toho, že byste to nějak plánovali, což je přesně to, co mě na životě baví. Zásadní podíl na tom měl můj tehdejší učitel tai-či František Radvan. Chodila jsem k němu cvičit několik let. Přesně v okamžiku, kdy hrozilo, že přestanu, protože kurz blízko našeho bydliště už neměl pokračovat, oslovil mě, jestli bych chtěla začít učit. Dost mě to tehdy vyděsilo, protože jsem o ničem takovém nikdy neuvažovala, ale díky jeho podpoře jsem rychle zjistila, že mě to nejen posouvá v mé vlastní praxi, ale i velice naplňuje a baví. Se skupinou učitelů kolem Františka Radvana se dodnes pravidelně scházíme, přestože jsem předtím i potom měla ještě několik dalších učitelů.
Co Vás na lektorování/ vedení skupin baví, jak tuto práci pojímáte?
Jsem od přírody dost samotář, potřebuji mít svůj vlastní čas a prostor jen pro sebe. Ale od té doby, co jsme se odstěhovali na samotu a tato moje přirozená potřeba je naplněná, jsem zjistila, že být s ostatními je úplně stejně obohacující. Je to jen shoda náhod, že jsem v tuto chvíli ten, který tu stojí v pozici lektora. To plynutí od jednoho k druhému je totiž vždy vzájemné a každý ve skupině má co dát. Baví mě to bytí spolu, dynamika skupiny, kouzlo přítomného okamžiku, kdy se dostaneme k tomu, co je podstatné. Ta proměna od všednosti k zářivosti je úžasná.
Můžete vyjmenovat důvody, čím je či-kung prospěšný a proč?
Na co se mohou účastníci kurzu či-kungu těšit?
Na aktivní odpočinek, relaxaci, regeneraci, protažení těla. Na to, že si v dnešní uspěchané době udělají čas a prostor zastavit se a věnovat se sami sobě. To se zdá být celkem banální samozřejmostí, která nám však zoufale chybí. Účastníci kurzu si vyzkouší jednoduchá cvičení, která následně mohou praktikovat i doma. Pokud je budeme do svého života zařazovat pravidelně, začnou přinášet nečekané a velice vítané pozitivní změny.
Poznámka: Kurz či-kungu nakonec neproběhl, nebylo přihlášeno dostatečně lidí. Každý asi máme svého oblíbeného učitele!? Adéla Hrubá byla několik let mou učitelkou či-kungu, když jsem žila na Podorlicku. Zásadně a krásně ovlivnila můj vztah k téhle nádherné, povznášející nauce. Díky za to. Irena Dutková
Autor: Adéla Hrubá, Datum: 8. 2. 2017