Síla předsevzetí – jak si naplánovat rok v osmi krocích

Je tohle období začátku nového roku dobré pro začínání nových věcí? Určitě ano! Stejně jako kdykoliv později během roku. Ale začátek roku je opravdu něčím výjimečný. Je to začátek, tedy už tento fakt nás nutí rozmýšlet, co budeme dělat, kdy a proč. Pokud jste si ještě neudělali, hodí se před rozhodováním o tom novém zrekapitulovat rok předešlý. Zjistíte tím a uděláte si celkový obrázek, co vše se stalo během roku, co jste chtěli udělat a co se skutečně povedlo, co byste chtěli udělat příště jinak. Jaké nové myšlenky, podněty, inspirace, noví lidé přišli.

Touto analýzou máte pěkný odrazový můstek pro plánování období následujícího.

Jak naplánovat rok v osmi krocích

  1. Rozhodněte si cíle, záměry, směřování dlouhodobé. Jestliže je už máte, tím lépe, pak je přehodnoťte. Pokud ne, zamyslete se, co chcete být, mít, mít za prožitky za 10, 20, 50 let? Kam směřujete, co je hlavním posláním ve vašem životě? Tohle je někdy těžké, ale nesmírně důležité. Může to i pár dní trvat, budete třeba potřebovat několik hodin klidu, nebo procházku v lese, nebo jiné prostředí, abyste se zklidnili a uvědomili si zásadní věci pro váš život.
  2. Cíle byste si měli určit pro všechny hlavní oblasti ve vašem životě. Je příjemné si uvědomit, jaké a že různé oblasti vašeho života jsou (stejně) důležité – práce, rodina (partner, děti, rodiče), přátelé, zdraví (strava, pohyb, psychika), koníčky a kreativita vůbec, cestování a kulturní akce, domov (domácnost, dům, zahrada), společenské přesahy (práce pro komunitu, pomoc a podpora druhých, potřebných). A můžete vymyslet další, jiné oblasti, které jsou pro vás významné.
  3. V každé této oblasti si určete, co byste chtěli prožít, docílit, udržovat – během tohoto roku. Tyto úkoly, záměry pro každou oblast pak zkuste rozdělit do jednotlivých měsíců, nebo jinak v čase během roku.
  4. Je fajn vytvořit si vizuální přehled svých hlavních cílů pro tento rok. Někdy se tomu říká vision board, nebo jantra. Mohou to být fotky, obrázky, slova. Vyvěste si vaši jantru na viditelné místo v pracovně, v pokoji, kdekoliv, kde ji denně, často uvidíte.
  5. Vytvořte si v počítači, nebo na papíře podrobný kalendář na celý rok, po jednotlivých měsících. Vepište si do každého měsíce dílčí úkoly, myšlenky pro každou oblast, které se chcete v daném období věnovat.
  6. A teď nastává to nejdůležitější a někdy obtížné – každý měsíc si zhodnoťte měsíc uplynulý a podle svého ročního plánu a aktuální situace naplánujte měsíc další, nebo i více dopředu, je-li potřeba. Každý týden udělejte totéž pro úkoly a nápady aktuální.
  7. Vytvořte si pravidelný návyk věnovat se tomuto plánování, například každou neděli večer, každý poslední den v měsíci. Dopřejte si tento čas pro sebe, budete pak ve svých každodenních činnostech klidnější a spokojenější. Budete vědět, kam se vaše aktivity ubírají.
  8. Každý den večer, nebo ráno si vytvořte seznam úkolů a nápadů na daný den. Upřímně, mně se stává, že tento seznam přehodnocuji i několikrát denně, když toho mám opravdu hodně.

Tento návod je dost „manažerský“, dělám ho dlouhá léta, někdy úspěšněji a někdy méně se mi daří naplňovat. Ale! Každý fungujeme jinak, máme jiné cítění a náhled na svět. A tak si klidně dokážu představit mnoho lidí, kteří životem plují, dají hodně na své vnitřní vedení, na své pocity a vědí, že jsou dobře, že se jejich kroky ubírají správným směrem. Dodržují a vylepšují hlavní zásady ve svém životě (upřímnost, otevřenost, čestnost, pokora, dobré vztahy a podobně), a tyto zásady je také nasměrovávají. Jsou spokojeni, cítí se naplněni a jsou šťastní.

A co tyhle dva přístupy spojit!?

Pokud byste hledali inspiraci pro zdravější, spokojenější život, můžete se podívat třeba k nám. Na našich akcích se těmito tématy zabýváme. Baví nás to a dává nám to smysl!

Irena Dutková
Irena Dutková, zakladatelka a majitelka společnosti Duhový koník. Nadšená propagátorka zdravého životního stylu v širokém pojetí. Klade důraz na to, aby věci a činnosti v životě byly jednoduché, přírodní, logické i intuitivní. Ráda propojuje a inspiruje lidi. Organizuje různé pobytové a vzdělávací akce, na kterých se podává zdraví prospěšná přírodní strava, kde probíhá kvalitní program pro děti, i dospělé.
Komentáře
  • Stáhněte si e-book: „Velkolepý život a jak na něj“
  • Kategorie