Jak uplatnit permakulturní principy na ostatní oblasti života?

Naši lektoři Permakultury, které můžete občas potkat na našich kurzech, přinášejí opravdu pozoruhodné a nové zkušenosti. Adélka Hrubá odpověděla na několik otázek ohledně úžasných možností v oblasti Permakultury. Třeba se to týká také vás?

Dozví se ve tvé výuce návod, jak začít s přípravou zahrady i úplní začátečníci, nebo už něco o permakultuře musí znát?

Mám za léta vedení kurzů v hlavě mnoho nejrůznějších variant, kterými se lze během společného setkání ubírat. Nejvíc mi vyhovuje scénář, který je dynamický a interaktivní. To znamená, že určité okruhy a kostra kurzu jsou orientačně předem dané, nicméně konkrétní náplň vyplyne až ze složení a poptávky účastníků kurzu. Tento kurz je míněný spíše pro začátečníky, ale budou v něm informace a zkušenosti, které jsem načerpala v zahraničí a které zde zaručeně neslyšeli ani ti pokročilejší, kteří si také přijdou na své.

Má příprava permakulturní zahrady nějaký řád, nebo lze zkoušet kombinace rostlin dle své volby?

Permakulturní zahrada má svůj řád, stejně jako má svůj řád sama příroda. Je velice dobré tyto principy znát, ušetří vám to spoustu slepých uliček a práce navíc. Zároveň však dodávám a zdůrazňuji, že princip neznamená dogma a nedá se uplatňovat slepě. Permakulturní principy jsou užitečná vodítka, která vás naučí přemýšlet určitým způsobem, dívat se na věci „novýma“ očima, vyhodnocovat situace a zaměřit se na nejefektivnější řešení. Vždy zároveň poskytují dostatek prostoru a otevřenosti pro vaši vlastní tvořivost a experimenty. Právě to je podle mě jeden z hlavních důvodů, proč je permakultura tak životaschopná a funguje. Kdybych to převedla do praxe podle vaší otázky, tak každá jedlá rostlina něco potřebuje a také může mě i zahradě něco dát. Některá přiláká opylovače, jiná má dlouhé kořeny a provzdušňuje půdu, další hnojí nebo léčí, jiná je náchylná na určité choroby. Podle toho se naučím obecné principy, jak kombinovat rostliny do celků, které dávají stabilní výnosy bez toho, abych jim neustále něco musela dávat zvenčí. Pak můžu podle těchto principů začít vytvářet vlastní kombinace podle toho, na jakém místě žiju, co mi nejvíc chutná atd.

Dozví se účastníci kurzu nějaké nové metody od zahraničních lektorů, jimiž se inspiruješ?

Za poslední dva roky můj permakulturní život neuvěřitelně akceleroval hlavně díky mezinárodnímu projektu „Children in permaculture“. Ten mě přivedl k úžasným lidem i projektům. Jsou to věci, které jsou u nás povětšinou zcela neznámé a já mám velkou chuť je šířit, protože nás to posune ke spokojenějšímu a naplněnému životu. Permakultura zdaleka nekončí jen u zahrádkaření, i když taková je obecná představa u nás. Zajímavé to ale začne být ve chvíli, kdy permakulturní principy začnete uplatňovat na ostatní oblasti svého života!

Máš pro účastníky kurzu pár rad ze svých zkušeností s praktikováním permakulturních zahrad, které se nikde nedočtou?

Spousta lidí mi říká, ať něco napíšu, ať jsou ty věci někde zachycené. Mě baví zkoušet a objevovat nové věci a za těch 10 let, co to dělám, samozřejmě mám své zkušenosti a tipy. Třeba někdy zužitkuju svou původní profesi a něco psaného vznikne. V tuto chvíli je ale jedinou možností přijít na kurz. Takže vás tímto srdečně zvu! 🙂

Jako bonus přidávám několik myšlenek od druhého lektora kurzu, Honzy Vopršala, které vyslovil při našem rozjímání o kurzu v závěru minulého roku:

„Člověk poučený dokáže s půdou zázraky. Štěstí je jen zdraví – s lidmi, s přírodou, s půdou, s prací na ní. Je dobrá komunitní spolupráce. Vytvářet prostředí, které je pro lidi zdravé, příjemné a prosperující. Umět se postarat o sebe a o ostatní a uživit se v rámci permakultury.“

Kurz Permakultura – příprava zahrady na jaro proběhl od 17. do 19. února 2017 v ekocentru Paleta, Oucmanice, Pardubický kraj.

Irena Dutková
Irena Dutková, zakladatelka a majitelka společnosti Duhový koník. Nadšená propagátorka zdravého životního stylu v širokém pojetí. Klade důraz na to, aby věci a činnosti v životě byly jednoduché, přírodní, logické i intuitivní. Ráda propojuje a inspiruje lidi. Organizuje různé pobytové a vzdělávací akce, na kterých se podává zdraví prospěšná přírodní strava, kde probíhá kvalitní program pro děti, i dospělé.
Komentáře