AKCE PROBĚHLÉ / Přírodní zahrada (úvod do permakultury)

Přírodní zahrada (úvod do permakultury)

Jedna účastnice pobytů Duhového koníka si povzdechla, že má v Praze zahrádku a že neví, jak ji obdělávat. Velmi ráda na ní pracuje, ještě raději je za zeleninu, kterou si sama vypěstuje. Ale potřebovala by znát nějaký řád, nějaké zásady – co, kam, kdy sázet a proč, jak spolupracovat s přírodou, jak využívat přírodních zákonů. Tak nás navedla na myšlenku uspořádat kurz o přírodních zahradách pro začátečníky. Vybrali jsme lektory opravdu věci znalé, lektory milé a zkušené nejen v praxi na zahradě, ale i v předávání svých znalostí. Proto si myslíme, že to bude kurz nejen pro začátečníky. Přijďte si poslechnout. Bonusem navíc je krásná příroda Orlických hor, která vás tu na jaře uvítá. Když si budete chtít prodloužit pobyt a přijedete již na čarodějnice, tj. ve čtvrtek 30. 4., pohostíme vás večeří a v pátek dopoledne budete mít možnost zúčastnit se turistického programu. Bude to první máj – co více si přát, než strávit část tohoto dne v malebné jarní přírodě!  Dalším bonusem pro všechny účastníky kurzu je nabídka ranních harmonizačních rozcviček, které povede lektorka Adéla Hrubá. Sama k ní na cvičení chodím a je mi velkým přínosem a inspirací.

Těšíme se na vás.

Irena

O LEKTORECH

Adéla Hrubá - propagátorka permakultury a přírodního typu zahradničení. Přírodnímu zahradničení se věnuje 8 let, obhospodařuje zahradu o rozloze 6500m. Lektorka akreditovaných kurzů v rámci center pro další vzdělávání pedagogů, návrhářka zahrad a zákoutí přírodního typu u školských zařízení - poskytuje metodickou pomoc při realizaci i následném využívání výukových zahrad pro děti. Vede kurzy tai-či a či-kung, má dvě malé děti.

Absolvent Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, Honza Vopršal, sice umí překládat z mnoha jazyků a má přehled v různých oborech zejména jazykovědných, nicméně jeho hlavním zájmem je už od malička rostlinná říše. I když jako malý vyrůstal v paneláku v Karlových Varech, jeho rodina měla zahradu, o kterou se zálibou pečoval. Své znalosti z oboru botaniky i pěstitelství tedy rozvíjí již téměř třicet let. Je schopen rozlišovat i mnoho divokých bylin a zelenin, zajímá se o jejich účinky na lidské zdraví. Rád jich používá v kuchyni. Při pěstování nikdy nepoužívá chemické přípravky, vždy hlavně pozoruje přírodní procesy a vlastními pokusy i studiem rozličných knih si nachází cestu k permakulturnímu přístupu k přírodě. Sám se před lety změnou stravy vyléčil z vážné nemoci. V současné době Honza svých znalostí využívá k proměně svého statku ve Vižňově na Broumovsku.

Detaily

Termín:
01.05.2015 - 03.05.2015
Místo:
Kunvald (Podorlicko), statek U svatého Jána

Fotogalerie