AKCE PROBĚHLÉ / Kurz přírodní zahrada

Kurz přírodní zahrada

Podle Billa Mollisona, zakladatele permakultury, spočívá zásadní klíč k trvale udržitelnému způsobu života ve schopnosti nahradit konkurenci spoluprací. Dobrý zahradník musí být především dobrý pozorovatel a zahradník, který spolupracuje s přírodou, dvojnásob.

V březnovém kurzu se naučíte, jak ideálně rozmístit, kombinovat a propojit jednotlivé prvky v zahradě v souladu s přirozenými toky energie, aby každý dostal přesně to, co potřebuje. Příroda pak pracuje pro nás a zahradničení je mnohem větší zábava!

Chybět nebudou ani praktické sezónní tipy a návody: různé způsoby bezorebného zakládání záhonů, zásady vysazování smíšených kultur a rostlinných společenstev, příprava rostlinných preparátů, zpracování a uchovávání úrody, … a mnoho dalšího.

Volné pokračování loňského kurzu nejen o tvorbě a udržování přírodních zahrad. Úžasná lektorská dvojce Adéla Hrubá a Jan Vopršal provázejí účastníky různými tématy, a to i okrajovými, jako je využití výpěstků a divoké zeleniny v kuchyni a v domácí lékárničce. Každé ráno Qi-gong rozcvička s Adélkou nebo Honzou.

Na vyžádání je možné zajistit hlídání dětí v době kurzu.

Čím je kurz Přírodní zahrada unikátní?
 
- tím, že kurz lektorují dva zkušení lektoři - Adélka a Honza, kteří se úžasně doplňují i svou opačnou energií muže a ženy
 
- tím, že jsme prvním kurzem, který se ve Wonder-full-life centru v Teplicích nad Metují vůbec bude konat!
 
- tím, že oba lektoři se kromě permakultury zabývají také zdravým stravováním a cvičením qi-gong - tedy komplexně zdravým životním stylem
 
- tím, že si jak zdravou, harmonickou stravu, tak cvičení qi-gong účastníci kurzu mohou vyzkoušet jako součást kurzu.
 
To je dost důvodů k účasti. Těšíme se na vás:-).

Rozhovor s Adélou Hrubou

Dnes bychom vás chtěli pozvat do světa PERMAKULTURY, do světa PŘÍRODNÍCH ZAHRAD. Přinášíme vám krátký rozhovor s lektorkou našich kurzů Adélou Hrubou o tom, co se nyní děje a co se chystá.

- Adélko, čím se právě nyní zabýváš pro přípravu tvé zahrady na jaro?

 Po loňské extrémně suché sezóně jsme se rozhodli, že musíme zlepšit náš systém hospodaření s vodou. Zeleninová zahrada je zabezpečená dostatečně díky systému teras s mírným protisvahem a kvalitní půdě, která nasákne vodu jako houba, ale čerstvě vysázené stromy ve svahu strádají. Takže zrovna běhám a vyměřuju vrstevnice a svejly, aby stromy rostly jako z vody, hlavně ty ve větrolamech :-).

- Budeš, spolu s Honzou Vopršalem, lektorovat kurz Přírodní zahrada. Jaká budou hlavní témata kurzu?

Za léta, co se věnuju přírodnímu zahradničení, jsem zjistila, že dobrý zahradník musí být především bystrý pozorovatel. Musí se naučit vnímat zahradu, pozemek, krajinu v určitých souvislostech jako propojenou síť vztahů. To znamená, že kromě praktických dovedností jako jsou bezorebné způsoby zakládání záhonů nebo zásady vysazování smíšených kultur, bych se ráda věnovala metodám, jak lze nejlépe využít přirozené koloběhy a zdroje a podle toho vytvářet efektivní a smysluplné celky. Když pracuju v souladu s přírodou, sklízím mnohem víc úrody i radosti za mnohem menší dřiny.

- Čím je tento kurz z tvého pohledu specifický a zajímavý?

 Pro mě je každé setkání skupiny lidí zajímajících se o přírodní zahradničení naprosto unikátní a jedinečné :-). Pro tento kurz ale plánuji využít úplně nové informace a metody, které jsem se naučila loni v létě u britského lektora Tomase Remiarze. Ve světě mají prostě v tomto oboru několikanásobný náskok. Určitě to tedy bude stát za to!

Detaily

Termín:
18.03.2016 - 20.03.2016
Místo:
Teplice nad Metují – Horní Teplice, Wonder-full-life centrum

Fotogalerie