AKCE PROBĚHLÉ / Kurz PERMAKULTURY

Kurz PERMAKULTURY - Příprava zahrady na jaro

permakulturahlavobrChcete zasvětit do tajů moudrosti tradičního zemědělství? Chcete se dozvědět, jak praktikovat i na vašich zahrádkách učení, jenž vychází z pozorování přírodních systémů a staví také na moderním vědeckém poznání? Chcete se obohatit o informace a zkušenosti lektorů permakultury, které načerpali nejen z různých knih, ale především vlastní bohatou praxí a v zahraničí? Rádi byste se naučili, jak kombinovat rostliny do celků, které pak dávají stabilní výnosy bez toho, abyste jim neustále museli dávat něco zvenčí? Pak je pro vás Předjarní kurz Permakultury tou pravou volbou.

Termín: 17. – 19. února 2017, v pátek začínáme večeří v 18 h a v neděli končíme obědem

Místo: Oucmanice, ekocentrum Paleta

Hlavní témata kurzu

Tento předjarní kurz bude přípravkou na sezónu. Budeme se věnovat základním principům a pojmům, které je dobré znát, když se rozhodneme, že chceme žít v souladu nejen se svými vlastními potřebami, ale že jsou pro nás důležité i potřeby Matky Země a ostatních lidí, kteří žijí kolem nás. Bude to takový praktický manuál, jak začít uspokojovat své potřeby harmonicky. Probereme permakulturní principy a jejich uplatnění v každodenním životě. Také si povíme, co je přírodní zahrada, jaké prvky obsahuje a jak ji založit, aby byla funkční.

Zároveň se budeme věnovat i zahradnickým věcem, které jsou v tomto ročním období důležité: jarní práce na zahradě, netradiční způsoby zakládání záhonů, příprava sadby - doma i na zahradě, příprava záhonů, kompostování (zakládání, péče o rostlinný odpad), využití kompostu, aby záhony plodily, péče o vysazené stromy a keře, jak množit keře a trvalky, údržba ovocného sadu.

Během kurzu budete moci zakoupit semínka starých, vzácných a netradičních druhů rostlin. V případě potřeby bude také prostor pro individuální konzultace či návrhy vašich vlastních situací, pozemků a zahrad.

O lektorech

Adéla Hrubá
foto_adelka1 Pochází z hospodářské rodiny, v dospělosti zatoužila po domě s velkým pozemkem určeným k obhospodařování přírodní cestou. To se jí vyplnilo. Hojně se věnuje lektorské a konzultační činnosti a neustále se v oboru permakutury v širokém pojetí vzdělává. V současné době je členkou mezinárodního týmu, který má za cíl zavést permakulturu do školních osnov. Adélka je také jednou z uchovatelek starých druhů rostlin v rámci o.p.s. Gengel, její zahrada je začleněna do sítě ukázkových permakulturních projektů. Má dvě krásné děti a se svým mužem žijí všichni na Podorlicku. Více o Adélce Hrubé najdete zde.

Jan Vopršal

foto-honza-vStudoval Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Umí překládat z mnoha jazyků a má přehled v různých oborech zejména jazykovědných, nicméně jeho hlavním zájmem je už od malička rostlinná říše. I když jako malý vyrůstal v paneláku v Karlových Varech, jeho rodina měla zahradu, o kterou se zálibou pečoval. Své znalosti z oboru botaniky i pěstitelství tedy rozvíjí již téměř třicet let. Je schopen rozlišovat i mnoho divokých bylin a zelenin, zajímá se o jejich účinky na lidské zdraví. Rád jich používá v kuchyni. Při pěstování nikdy nepoužívá chemické přípravky, vždy hlavně pozoruje přírodní procesy a vlastními pokusy i studiem rozličných knih si nachází cestu k permakulturnímu přístupu k přírodě. Sám se před lety změnou stravy vyléčil z vážné nemoci. V současné době Honza využívá svých znalostí k proměně svého statku a přilehlých pozemků ve Vižňově na Broumovsku.

Časový harmonogram kurzu

V pátek 17. 2. se můžete ubytovávat od 16 h, večeře je od 18 h. Páteční večer bude věnován představení účastníků i lektorů a úvodu do tématu.

V sobotu ráno si můžete zacvičit harmonizační rozcvičku (či-kung) pod vedením jednoho z lektorů. Dopoledne proběhne blok přednášek. Po poledni bude delší čas na procházku a odpočinek. Před večeří a po večeři pokračování přednášek a besed.

V neděli povede druhý lektor či-kungové cvičení. Dopoledne oba lektoři dopoví svá témata, proběhne zakončení kurzu s účastníky v kruhu. Celý kurz končí nedělním obědem.

TIP: Chtěli byste se víkendového kurzu zúčastnit, ale nemá vám kdo pohlídat děti? Není problém, naše zkušená animátorka vaše děti pohlídá a připraví jim pestrý program po celý den. Chcete se víkendové akce zúčastnit jako rodina? Pak si jistě každý z vás vybere. Jeden z rodičů může být účastníkem kurzu, druhý může s dětmi poznávat krásy okolní přírody a kultury. Nebo nechte děti na programu animátorce a každý se chvíli věnujte tomu, co je vám nejbližší.

Tipy na výlety

Z Oucmanic vede naučná stezka do nedalekého Brandýsa nad Orlicí. V Brandýse najdete různé historické a kulturní budovy: například zámek, pamětní síň J. A. Komenského, zříceninu hradu. Mezi Oucmanicemi a Brandýsem protéká Tichá Orlice, kolem ní vedou mnohé příjemné stezky. Celý kraj je součástí Přírodního parku Orlice. V Ústí nad Orlicí (12 km) je bazén se slanou vodou (a tobogánem, výřivkou, brouzdalištěm a párou) a pěkným historickým náměstím. Neméně zajímavé je i nedaleké město Choceň (7 km).

Ubytování

Renovovaný a krásně upravený statek Ekocentra Paleta v malé vesnici Oucmanice nedaleko Ústí nad Orlicí nabízí krásné prostory k bydlení, odpočinku i výuce. Celý areál je upraven s citlivým použitím dřeva, skla, cihelné dlažby a kamene. Pokoje jsou 2 až 7 lůžkové (v některých jsou také palandy), všechny mají své vlastní sociální zařízení. Centrum disponuje dvěma učebnami, příjemnou jídelnou, ukázkami ekologicky šetrných technologií (sluneční kolektory, tepelné čerpadlo, masivní zateplení, kořenová čistírna odpadních vod, podlahové vytápění), dále zde najdeme obchůdek s eko literaturou, vinný sklípek (s možností degustace), muzejní expozice, mini zoo s domácími zvířaty, bylinkovou zahrádku, jílovou pec, hliněné prolézačky, ohniště, rybníček.

Ekocentrum PALETA je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou se zvláštním zaměřením na děti a mládež. Od roku 2004 je Krajským koordinátorem Environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty Pardubického kraje. Kromě svého sídla v Pardubicích má i pobočky v Chrudimi a v Oucmanicích (u Brandýsa nad Orlicí)

   

Stravování

S láskou pro vás připravujeme harmonicky působící přírodní stravu sestavenou podle vegetariánských a makrobiotických zásad, inspirujeme se také v tradiční české kuchyni. Jsou podávána čtyři jídla denně: snídaně, oběd, dezert a večeře. Pokud máte nějaká dietní omezení, nebo specifická přání, sdělte nám je předem. Pokusíme se vám maximálně vyhovět. Rádi připravíme také příkrmy pro nejmenší účastníky pobytu, nebo stravu v bezlepkové podobě. Po celý den vám jsou k dispozici různé nápoje (čaje, voda, šťávy pro děti, obilná káva).

Pro koho je kurz Permakultury vhodný?

Kurz je vhodný jak pro ty, co s permakulturou/ přírodním zemědělstvím začínají, tak pro pokročilejší, kteří se chtějí dozvědět více podrobností. Každý si v bohatém a informacemi nabitém programu najde to své a právě potřebné. Vítány jsou i celé rodiny – pro děti máme připraveno hlídání.

Čím je tento kurz unikátní

- kurz lektorují dva zkušení lektoři - Adélka a Honza, kteří se úžasně doplňují i svou opačnou energií muže a ženy

- oba lektoři se kromě permakultury zabývají také zdravým stravováním a cvičením či-kung - tedy komplexně zdravým životním stylem

- jak zdravou, harmonizující stravu, tak cvičení či-kung mohou účastníci kurzu vyzkoušet

- unikátní je i místo konání kurzu – nově zrekonstruovaný statek, kde sídlí středisko ekologické výchovy, ukazuje v praxi, jak může přírodní bydlení a hospodaření vypadat

- můžete přijet s celou rodinou, všichni členové si na statku a v okolí najdou to své

- na tento předjarní kurz navazují další dvě setkání (v červnu a na začátku podzimu), které budou pokračovat v tématu tak, aby účastníci získali ucelený pohled na přírodní zemědělství během celého hospodářského roku.

 

Přijďte pobýt, těšíme se na vás!

Detaily

Termín:
17.2.2017 - 19.2.2017
Místo:
Oucmanice, ekocentrum Paleta
 

Fotogalerie

Máte u nás dárek

Líbilo se vám na naší akci? Doporučte nás svému kamarádovi. Když se přihlásí a pojede s námi, máte u nás dárek. Více info zde.